INFORMACJE O BLOGU

Manifest użytkownika Luk10

Brak

Klasa B

Polska, 2012/2013

Ten manifest użytkownika Luk10 przeczytało już 35624 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 0 z nich.

MÓJ BLOG

Kariera

Pilska Piłka [Wstęp]10.11.2018 00:38, @Luk10

+1

WSTĘP

Pochodzę z mało rozwiniętego piłkarsko rejonu Polski. Lata jego świetności to okres gdy Pilski Związek Piłki Nożnej mógł się pochwalić klubem grającym w Ekstraklasie. Była to Amica Wronki, która przez 11 lat utrzymywała się na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce.
 
Herb KS Amica Wronki
 
W tym czasie 2 razy zdobyła 3 miejsce, 3-krotnie zdobyła Puchar Polski i dwa Superpuchary Polski. Te sukcesy pozwoliły Amice przez 5 sezonów reprezentować Polskę w europejskich pucharach. Niestety w 2006 roku po fuzji z Lechem Poznań Amica zniknęła z zawodowej piłki. Jeszcze w kolejnym sezonie właściciele pozwolili funkcjonować klubowi na 3-ligowym poziomie. Wraz z końcem sezonu Amica Wronki przestała istnieć w seniorskiej piłce. (Choć nie do końca, ponieważ nowa spółka powstała po fuzji gra na licencji Amici).
 
Mieszkańcy Wronek musieli pogodzić się z końcem zawodowego klubu, który reprezentował ich miasto. Pozostała w mieście baza piłkarska, sporadycznie gości reprezentację Polski i zgrupowania zespołów Ekstraklasy.
 
Widok stadionu przy ul. Leśnej we Wronkach
 
Po kilku latach stagnacji piłka nożna zaczyna odradzać się we Wronkach. Reaktywacja Błękitnych Wronki w 2007 roku daje kibicom na to nadzieję.
 
Herb MKS Błękitnych Wronki
 
Po reformie administracyjnej Wronki opuściły OZPN Piła i weszły w struktury poznańskiego OZPN. Obecnie klub rozgrywa mecze w grupie zachodniej poznańskiej klasy okręgowej.
 
 

Nie ma w okręgu pilskim drugiego klubu, która zbliżyłaby się dokonań Amici. Obecnie najwyżej sklasyfikowane zespoły grają w grupie północnej IV Ligi wielkopolskiej. Do 2012 roku Nielba Wągrowiec rozgrywała mecze w 2. lidze, później przez kilka lat grała na poziomie 3-ligi, by od sezonu 2017/18 dołączyć do reszty 4-ligowców z OZPN Piła.
 
Herb MKS Nielba Wągrowiec
 
Pisząc o moim lokalnym podwórku musze wspomnieć o Pile, czyli największym mieście w okręgu. Mimo największego potencjału Piła nigdy nie osiągnęła sukcesów w piłce nożnej. W tym mieście króluje inny sport – żużel. Od dawna mieszkańcy pałają miłością do żużla. Mimo tego, że klub żużlowy upadał kilka razy, to zawsze wcześniej czy później odradzał się dzięki niesamowitej energii do działaczy i kibiców. Dodając jeszcze fakt, że w mieście istnieje grający na najwyższym szczeblu ligowym kobiecy klub siatkarski, to ewidentnie na piłkę nożną na wysokim poziomie w mieście nie ma już miejsca. Po wycofaniu się klubu TP Polonia Piła z rozgrywek Klasy okręgowej w 2016 roku, miasto nie ma żadnej seniorskiej drużyny. O Pile jako „piłkarskiej pustyni” powstał nawet ciekawy artykuł w jednej z gazet. Chętnych do przeczytania odsyłam bezpośrednio do źródła: Piła.